Od 5.2 do 9.2 je kamenná prodejna ZAVŘENÁ, nakupovat můžete on-line.

Novinky, Strana 21

Splátkový prodej

Jako novinku jsme pro Vás připravili možnost nákupu na splátky. Jednodušeji již to nejde. U každého produktu najdete u ceny ikonku kalkulačky s návrhem splátek. Po kliknutí na odkaz můžete dále splátky upravovat a měnit, tak aby Vám vyhovovali co nejlépe. Podrobné informace o všech službách naleznete také na stránkách : https://iplatba.cz/

KATALOG 2017

Nový katalog 2017 je Vám k dispozici v oddělení velkoobchod. Naleznete v něm kompletní nabídku jízdních kol i elektrokol MAYO a LIBERTY.

Naskladnění MAYO 27,5" XC BASIC 2017

Právě jsme pro Vás naskladnili nové jízdní kolo MAYO XC BASIC v populární velikosti 27,5". Věříme , že Vás nový design zaujme a bude se líbit tak jako nám.

žlutí andělé už i pro cyklisty

UAMK pro cyklisty
Vliv masivního rozvoje cyklistiky a cykloturistiky v posledních letech začíná mít viditelný pozitivní vliv i na spektrum služeb nabízených pro cyklisty. Mimo ty standardní a dobře známé – přímo spojené s nákupem, zapůjčením, opravou nebo údržbou kola – je tu od letošní sezóny také zcela nová a unikátní asistenční služba CykloAsist, s kterou přichází UAMK.
I v evropském srovnání představuje CykloAsist poměrně ojedinělý produkt a UAMK díky němu rozšiřuje nabídku svých asistenčních služeb i mimo segment motoristů. Roman Turza, ředitel úseku strategie a rozvoje UAMK k tomu říká: „Chceme veřejnosti ukázat, že umíme poskytovat kvalitní asistenční služby nejen pro uživatele automobilů, ale že myslíme také na alternativní a moderní trendy v oblasti mobility a turistiky.“
S produktem CykloAsist získává cyklista jistotu, že o něj bude na jeho cyklovýpravách po České republice v případě nouze náležitě postaráno, a také možnost využívat řadu atraktivních doplňkových služeb – nonstop informační podporu dispečinku a webu www.cykloasist.cz, kterou ocení zejména při plánování cyklovýletů a dovolené, dále kompletní slevové programy UAMK u vybraných partnerů v ČR i zahraničí, a samozřejmě také mobilní aplikaci CykloAsist, díky které bude mít všechny služby přehledně a rychle k dispozici.
V současné době si mohou cyklisté vybrat ze dvou tarifů CykloAsist – „Basic“ a „Plus“. Zatímco Basic nabízí v ceně základní paletu služeb zahrnující výjezd asistenční služby, opravu kola v terénu, odvoz kola, podporu dispečinku, cykloturistické informace, slevové programy a mobilní aplikaci, varianta Plus zahrnuje mimo výše uvedené také zdarma zajištění úschovy poškozeného kola, poskytnutí náhradního kola a případně ubytování, nebo proplacení cestovného.
Se službou CykloAsist budou mít cyklisté přístup do uživatelské sekce internetového portálu CykloAsist.cz, kde budou moci plánovat své výlety, sdílet fotografie ze svých cest, nebo třeba hodnotit cyklotrasy i služby podél nich. „Rádi bychom postupem času vytvořili v rámci webu CykloAsist aktivní komunitu příznivců cyklistiky, s jejíž pomocí budeme naše služby dále rozšiřovat a vylepšovat tak, aby odrážely reálné požadavky a potřeby uživatelů jízdních kol, ať už těch rekreačních, nebo sportovněji orientovaných,“ dodává závěrem Roman Turza

Jak vybrat kolo

Jak vybrat kolo

Rozdělení kol Nejprve je třeba si určit, jak a kde budete kolo používat a k čemu vám má kolo sloužit. V následující tabulce se vám budeme snažit představit jednotlivé druhy kol:

Horská kola - kola určena převážně do náročného terénu. Dělíme je na tři základní typy. Prvním typem jsou kola s pevným rámem a pevnou vidlicí, druhým typem jsou kola s odpruženou přední vidlicí a pevným rámem a třetím typem jsou kola s odpruženou přední vidlicí a odpruženým rámem.Všechny tři jmenované typy kol si vybírá cyklista, který bude jezdit v terénu mimo cesty. Na těchto kolech se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik jsou určena převážně do náročnějšího terénu. Záleží potom na cenové kategorii kola, pro jak náročný terén jsou určena.

Krosová kola - kola určená jak do terénu, tak i na silnice a cesty. I tato kola mohou mít přední odpruženou vidlici, ale s daleko menším zdvihem než kola horská. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách, na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze toto kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu je přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

Trekkingová kola - tato kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Trekkingové kolo je vhodné díky svému vybavení jako dopravní prostředek. Trekkingové kolo lze získat doplněním krosového kola doplňky a příslušenstvím (blatníky, svítilny, nosič atd.).

Silniční kola - tato kola jsou určena pro sportovní a závodní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu.

BMX a freestyle kola - kola určená pro využití budˇ na uzavřených okruzích a nebo na zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. Jedná se o kola se zvlášť odolným rámem a jsou určena ke skákání a zdolávání velmi náročných překážek. V žádném případě není vhodné se na těchto kolech přemísťovat na delší vzdálenosti.

Sjezdová kola - tento typ kol je na první pohled zaměnitelný s horským kolem s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou. Avšak svou konstrukcí dosahují vidlice tohoto kola daleko vyšších zdvihů a tudíž je toto kolo určeno převážně pro jízdu s kopce dolů ve velmi náročném terénu.V žádném případě není vhodné se na těchto kolech přemísťovat na delší vzdálenosti. 
  

Výběr velikosti kola

Po správném výběru kola z daných kategorií můžeme přistoupit k výběru vhodné velikosti kola tj. délka sedlové trubky, uvádí se v palcích, centimetrech nebo jako označení S,M,L,XL,XXL)

výška postavy v cm,  výška rámu

do 165                     15", 16", S,

do 44 cm 160-170    17", 18", M,

do 48 cm 170-185    19", 20", L,

do 52 cm 185-200    21", 22", XL,

do 55 cm nad 195    23", 24", 58 – 61 cm

Po výběru kola a jeho velikosti je zapotřebí rozhodnout variantu rámu. Máme na výběr dvě možnosti a to pánský rám (bez označení nebo písmenem G) a dámský (označován jako LADY nebo písmenem L). Samozřejmě, že pro muže je vhodný pánský rám, ale pro ženy přichází i tato varianta k zamyšlení namísto dámské varianty. Zejména sportovně založené ženy často volí pánskou variantu rámu vzhledem k jejich pevnější konstrukci. Velikostí kola se rozumí vzdálenost mezi středem šlapacího středu a vrškem zámku sedlové trubky. V některých případech měří výrobci tuto vzdálenost na vršek horní rámové trubky. U horských, krosových a trekingových kol se tento údaj uvádí v palcích. U silničních kol je většinou tento údaj uváděn v centimetrech nebo milimetrech. Výška kola také záleží na průměru použitých ráfků a v praxi proto platí, že kolo byste měli vyzkoušet. Postavte se obkročmo přes rám zjistěte vzdálenost mezi horní rámovou trubkou a Vaším rozkrokem. Ta by měla být 2-3 cm u silničního kola, 3-4 cm u crossového kola a 5-7 cm u horského kola. Jak tedy vyplývá neexistuje tzv. univerzální velikost kola, ale je potřeba se při výběru velikosti kola řídit obecnými poznatky, případně dát na odborníka ve specializované prodejně s jízdními koly. Další rozměr, se kterým se u kol můžete a často setkáváte, je průměr kola.Běžně se můžete setkat s těmito rozměry:

tabulka velikostí kol

10", 12", 16", 18", 20", 24"

dětská kola

26"

dospělá horská kola

27", 28"

dospělá krosová, trekingová a silniční kola

Výběr materiálu na rámu Dnes se k výrobě rámů používá ocel, hliník, titan, hořčík, scandium a nebo karbon. V následující tabulce se vám pokusíme vysvětlit vlastnosti jednotlivých materiálu:

• Ocel - výhodou ocelových rámů bývá jejich pružnost a hlavně cena. Nevýhodou potom hmotnost a tuhost rámů. Pro odstranění těchto nevýhod se často používají slitiny ocely např. Cr-Mo (zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu, díky tvrdosti slitiny je možné použít tenčích stěn trubek a rám je proto lehčí) nebo slitiny Columbus. S kvalitou těchto slitin potom samozřejmě roste i jejich cena. Nejlevnější ocelové rámy nesou nejčastěji značku Hi-Ten.

• Hliník - výhodou rámů z hliníkových slitin je většinou nízká hmotnost a boční tuhost rámu. Nevýhodou je pak nízká či žádná pružnost a vyšší cena než u oceli. Výrazným prvkem napomáhajícím vlastnostem hliníkových rámů je profilace (tvarování) trubek. Hliníkové rámy nesou označení alu (případně s označením typu - 6061, 7005, 7020 ap.), allux, alloy, dural, easton, alutron atd.. Cena a váha těchto rámů je odlišná v závislosti na použití různých druhů hliníkových slitin.

Titan - výhodou titanu je bezesporu jeho pružnost, boční tuhost, pevnost a nízká hmotnost. Nevýhodou ovšem je jeho cena a mnohdy možnosti jeho zpracování. Titanová kola vyrábí jen několik málo soukromých firem, které ovládají práci s tímto materiálem (většinou výrobci získali tyto znalosti při práci v leteckém průmyslu). U titanových rámů hodně záleží právě na zkušenostech výrobce. Pravidlem je že se rámy vyrábějí ručně a v malých sériích většinou na zakázku a proto je jejich cena velmi vysoká.

• Hořčík - magnesiové rámy jsou také pevné, lehké a komfortní, ale drahé. Oproti titanu je častěji užíván i velkovýrobci kol.

• Scandium - jedná se vlastně o hliníkovou slitinu, kde přísadou je scandium. Díky této přísadě získává hliník vyšší pevnost a pružnost a proto jsou jeho rámy daleko lehčí než klasické hliníkové. Scandiové rámy mají podbné vlastnosti jako rámy hořčíkové a jsou také velmi drahé.

• Karbon - vzniká kladením vrstev karbonové tkaniny a pojidla do speciálních forem a jejich spékáním při tlaku a vysátém vzduchu. Tento způsob výroby umožňuje přidávat a ubírat materiál na místech kde ho je nebo naopak není potřeba. Tím se dociluje vysoké pevnosti a přitom extrémní lehkosti konstrukce. Nevýhodou kompozitových rámů a vidlic byla dříve jejich často nižší životnost a praskání. Výrobci ovšem zdokonalili výrobu karbonových dílů natolik, že se tyto rámy stávají leadery. Nevýhodou tak zůstává hlavně vyšší cena, ale vzhledem k tomu že výroba karbonu není tak technicky náročná je otázka času kdy cena klesne na podstatně nižší hodnotu. Karbonové rámy nesou označení karbon, carbon, OCLV aj. .

Výběr komponentů na kolo Výběr bude záležet na tom, jak to doopravdy s cyklistikou myslíte vážně, protože čím víc kilometrů ročně najezdíte, tím kvalitnější osazení by mělo na kole být. Nebudeme se zde zaobírat všemi výrobci ani jejich sadami, ale pouze zmíníme tři hlavní výrobce kteří vyrábějí převážně řadící a brzdové komponenty, které jsou na kole nejdůležitější. Výrobců těchto komponentů je také velmi mnoho, ale v podstatě jsou tři stěžejní, kteří určují trend a směr kam se bude vývoj ubírat.Jedná se o firmy Shimano, Campagnolo a Sram.

×